# OA2543AN-22-1WB1856
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA2543AN-22-1WB1856
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa2543an-22-1wb1856
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa2543an-22-1wb1856#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/57/8498575-1053-1549-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 930.0 CFM (26.04m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP56 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 67.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 105W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 1.070 in H2O (266.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 4.6 lbs (2.1 kg)
- **Width:** 89.00mm