# OA205AP-22-1WB1868
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA205AP-22-1WB1868
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa205ap-22-1wb1868
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa205ap-22-1wb1868#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 590.0 CFM (16.52m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 67.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 80.0W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 205mm L x 205mm H
- **Static Pressure:** 0.860 in H2O (214.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 5.2 lbs (2.4 kg)
- **Width:** 72.00mm