# OA200AN-22-1TB1856
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA200AN-22-1TB1856
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa200an-22-1tb1856
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa200an-22-1tb1856#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/43/8499432-1053-1540-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 485.0 CFM (13.58m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP56 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 68.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 105W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 220mm L x 200mm H
- **Static Pressure:** 0.930 in H2O (231.7 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 4 lbs (1.8 kg)
- **Width:** 70.00mm