# OA180APL-22-2TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA180APL-22-2TB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa180apl-22-2tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa180apl-22-2tb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 280.0 CFM (7.84m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 47.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 50.0W
- **RPM:** 2200 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Static Pressure:** 0.580 in H2O (144.5 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 65.00mm