# OA180APL-11-1WB1869K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA180APL-11-1WB1869K
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa180apl-11-1wb1869k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa180apl-11-1wb1869k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 400.0 CFM (11.20m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 65.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 80.0W
- **RPM:** 3250 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Static Pressure:** 0.800 in H2O (199.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 4 lbs (1.8 kg)
- **Width:** 65.00mm