# OA180AP-22-1TB-IP55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA180AP-22-1TB-IP55
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa180ap-22-1tb-ip55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa180ap-22-1tb-ip55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 460.0 CFM (12.88m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 59.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 72.0W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Static Pressure:** 1.100 in H2O (274.0 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 90.00mm