# OA180ANL-11-1WB1856
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA180ANL-11-1WB1856
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa180anl-11-1wb1856
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa180anl-11-1wb1856#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/02/8498028-1053-1531-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 330.0 CFM (9.24m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP56 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 65.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 80.0W
- **RPM:** 3250 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Static Pressure:** 0.800 in H2O (199.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 3.7 lbs (1.7 kg)
- **Width:** 65.00mm