# OA172SAPL-11-3TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAPL-11-3TB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172sapl-11-3tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172sapl-11-3tb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/53/8498536-1053-1046-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 103.0 CFM (2.88m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 44.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 26.00W
- **RPM:** 1700 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.260 in H2O (64.8 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 1.6 lbs (725.7 g)
- **Width:** 38.50mm