# OA172SAPL-11-2WBIP55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAPL-11-2WBIP55
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172sapl-11-2wbip55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172sapl-11-2wbip55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 162.0 CFM (4.54m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 50.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 27.00W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.350 in H2O (87.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 38.50mm