# OA172SAP111TBXF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAP111TBXF
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap111tbxf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap111tbxf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 235.0 CFM (6.58m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 52.1dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 35.00W
- **RPM:** 3150 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.700 in H2O (174.4 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 51.00mm