# OA172SAP-22-1TBIP55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAP-22-1TBIP55
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap-22-1tbip55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap-22-1tbip55#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/26/8498262-1053-1450-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 226.0 CFM (6.33m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 29.00W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.790 in H2O (196.8 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.6 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 51.00mm