# OA172SAP-22-1TB1855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAP-22-1TB1855
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap-22-1tb1855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap-22-1tb1855#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/15/8499157-1053-1518-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 210.0 CFM (5.88m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 42.00W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.490 in H2O (122.1 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.7 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 51.00mm