# OA172SAP-22-1TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAP-22-1TB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap-22-1tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172sap-22-1tb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/31/8497312-1053-1040-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 235.0 CFM (6.58m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor
- **Noise:** 52.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 35.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.700 in H2O (174.4 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.6 lbs (1.2 kg)
- **Width:** 51.00mm