# OA172SAN-22-1WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172SAN-22-1WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172san-22-1wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172san-22-1wb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/00/8499008-1053-1484-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 235.0 CFM (6.58m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 52.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 35.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.700 in H2O (174.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 51.00mm