# OA172EC-UR-1TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172EC-UR-1TB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ec-ur-1tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ec-ur-1tb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 220.0 CFM (6.16m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
- **Noise:** 55.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.50W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
- **Static Pressure:** 0.800 in H2O (199.3 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 110/220VAC
- **Weight:** 1.5 lbs (680.4 g)
- **Width:** 51.60mm