# OA172EC-22-1TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172EC-22-1TB
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ec-22-1tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ec-22-1tb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/48/8497483-1053-1821-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 220.0 CFM (6.16m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 57.0dB
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 15.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.620 in H2O (154.4 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 1.5 lbs (680.4 g)
- **Width:** 51.00mm