# OA172AP-22-3TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172AP-22-3TB
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-3tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-3tb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 135.0 CFM (3.78m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 33.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 16.00W
- **RPM:** 1800 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.430 in H2O (107.0 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 51.00mm