# OA172AP-22-2WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172AP-22-2WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-2wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-2wb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 170.0 CFM (4.76m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 42.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 20.00W
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.490 in H2O (122.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 51.00mm