# OA172AP-22-1WB1855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172AP-22-1WB1855
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-1wb1855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-1wb1855#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/99/16/8499169-1053-1525-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 215.0 CFM (6.02m³/min)
- **Approval Agency:** cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 59.0dB
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 42.00W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.510 in H2O (127.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 3 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 51.00mm