# OA172AP-22-1TBXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172AP-22-1TBXC
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-1tbxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-22-1tbxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 293.0 CFM (8.20m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 61.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 50.0W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.780 in H2O (194.3 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 51.00mm