# OA172AP-11-3TB1855
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA172AP-11-3TB1855
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-11-3tb1855
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa172ap-11-3tb1855#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 110.0 CFM (3.08m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 20.00W
- **RPM:** 1600 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.270 in H2O (67.3 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 51.00mm