# OA162-5E-115WB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OA162-5E-115WB
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oa162-5e-115wb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oa162-5e-115wb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/20/8498207-1053-1027-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 230.0 CFM (6.44m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 53.0dB
- **Operating Temperature:** -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 42.00W
- **RPM:** 3250 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.630 in H2O (156.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2.4 lbs (1.1 kg)
- **Width:** 55.00mm