# NYW06025012BSS-W-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NYW06025012BSS-W-12
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nyw06025012bss-w-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nyw06025012bss-w-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 31.2 CFM (0.873m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 41.0dB(A)
- **Power (Watts):** 2.28 W
- **RPM:** 6500 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.500 in H2O (124.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm