# NXPS20S100C,127
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NXPS20S100C,127
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nxps20s100c-127
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nxps20s100c-127#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 580 mV @ 3 A