Part Number: NXPS20H110C,127 Manufacturer: NXP Semiconductors Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/nxps20h110c-127 RFQ URL: https://distyparts.com/product/nxps20h110c-127#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/29/8120296-2156-RURP820CC-ND.jpg Summary: NXPS20H110C,127 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by NXP Semiconductors and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: NXPS20H110C,127 is a diodes - rectifiers - arrays from NXP Semiconductors. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 6 A @ 110 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 175°C (Max) Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220AB Technology: Schottky Voltage: 770 mV @ 10 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/nxp-semiconductors Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/nxps20h110c-127