# NXA025A0X-SZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NXA025A0X-SZ
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nxa025a0x-sz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nxa025a0x-sz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 25A
- **Efficiency:** 95.1%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Size:** 1.86" L x 1.16" W x 0.33" H (47.2mm x 29.5mm x 8.5mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 10V