# NX3L4053HR-Q100X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NX3L4053HR-Q100X
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nx3l4053hr-q100x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nx3l4053hr-q100x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/12/568-12386-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **:** 60MHz
- **Channel:** 120mOhm
- **Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):** 35pF
- **Charge Injection:** 15pC
- **Crosstalk:** -90dB @ 100kHz
- **Current:** 10nA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Multiplexer:** 2:1
- **Number of Circuits:** 3
- **On:** 800mOhm
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 16-HXQFN (3x3)
- **Switch Circuit:** SPDT
- **Switch Time (Ton, Toff) (Max):** 40ns, 20ns
- **Voltage:** 1.4V ~ 4.3V