# NX3008NBKMB,315
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NX3008NBKMB,315
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nx3008nbkmb-315
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nx3008nbkmb-315#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-1/1727-1315-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 530mA (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 1.8V, 4.5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 0.68 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 50 pF @ 15 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 360mW (Ta), 2.7W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
- **Supplier Device Package:** DFN1006B-3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±8V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1.1V @ 250µA