# NVMFWD024N06CT1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NVMFWD024N06CT1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nvmfwd024n06ct1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nvmfwd024n06ct1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual)
- **Current:** 8A (Ta), 24A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 60V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 5.7nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 333pF @ 30V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 3.1W (Ta), 28W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 22.6mOhm @ 3A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 20µA