# NUF3101FCT1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NUF3101FCT1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nuf3101fct1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nuf3101fct1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/10/497-10891-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Attenuation Value:** -25dB @ 800MHz ~ 2.2GHz
- **Center:** 300MHz (Cutoff)
- **ESD Protection:** Yes
- **Filter Order:** 2nd
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 47, 100
- **Size:** 0.061" L x 0.061" W (1.55mm x 1.55mm)
- **Technology:** RC (Pi)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** R = 47Ω, 100Ω, C = 40pF (Total)