# NTTFS030N10GTAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTTFS030N10GTAG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nttfs030n10gtag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nttfs030n10gtag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A (Ta), 35A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 21.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1366 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.5W (Ta), 74W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 30mOhm @ 12A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-WDFN (3.3x3.3)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 61µA