# NTMC083NP10M5L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTMC083NP10M5L
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ntmc083np10m5l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ntmc083np10m5l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FW/46/04/FW4604-TL-2WOSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** N and P-Channel
- **Current:** 2.9A (Ta), 4.1A (Tc), 2.4A (Ta), 3.3A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100V
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 5nC @ 10V, 8.4nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 222pF @ 50V, 525pF @ 50V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1.6W (Ta), 3.1W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 83mOhm @ 1.5A, 10V, 131mOhm @ 1.5A, 10V