# NTLUS3A39PZTAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTLUS3A39PZTAG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ntlus3a39pztag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ntlus3a39pztag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.4A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 1.5V, 4.5V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 10.4 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 920 pF @ 15 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 600mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 39mOhm @ 4A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** 6-UDFN (1.6x1.6)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±8V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 250µA