# NTE519-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTE519-100
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nte519-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nte519-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 4pF @ 0V, 1MHz
- **Current:** 150mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 200°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 8 ns
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** DO-35
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 10 mA