# NTE5009A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTE5009A
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nte5009a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nte5009a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Impedance (Max) (Zzt):** 19 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** DO-35
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 4.7 V