# NTE30089
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTE30089
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nte30089
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nte30089#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 1.10mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 3.00mm x 1.30mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 4mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.00mm L x 1.30mm W
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Viewing Angle:** 140°
- **Voltage:** 2.1V