# NTE16001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTE16001
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nte16001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nte16001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 20 @ 10mA, 10V
- **Frequency:** 500MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 600 mW
- **Supplier Device Package:** 3-SIP
- **Transistor Type:** NPN
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 500mV @ 2mA, 20mA
- **Voltage:** 35 V