# NTBG022N120M3S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTBG022N120M3S
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ntbg022n120m3s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ntbg022n120m3s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 58A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 18V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 20 nC @ 18 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 3200 pF @ 800 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 234W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 30mOhm @ 40A, 18V
- **Supplier Device Package:** D2PAK-7
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +22V, -10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.4V @ 20mA