# NTB-C295W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NTB-C295W
- **Manufacturer:** NEW TRY
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ntb-c295w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ntb-c295w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Configuration:** Linear Light Strip, Plug and Play
- **Current:** 720mA
- **Height:** 29.00mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 295.00mm L x 14.00mm W
- **Size:** 305.00mm L x 21.00mm W