# NSYCRN55250P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSYCRN55250P
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nsycrn55250p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nsycrn55250p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Gray
- **Container Type:** Enclosure
- **Design:** Hinged Door
- **Height:** 9.843" (250.00mm)
- **Material:** Steel
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 19.685" L x 19.685" W (500.00mm x 500.00mm)