# NSVBAS70LT1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSVBAS70LT1
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nsvbas70lt1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nsvbas70lt1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 2pF @ 0V, 1MHz
- **Current:** 70mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3 (TO-236)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1 V @ 15 mA