# NSV40300MZ4T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSV40300MZ4T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nsv40300mz4t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nsv40300mz4t1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/58/81/8058817-497-5506-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 175 @ 1A, 1V
- **Frequency:** 160MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 2 W
- **Supplier Device Package:** SOT-223 (TO-261)
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 400mV @ 300mA, 3A
- **Voltage:** 40 V