# NSTB1002DXV5T1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSTB1002DXV5T1
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nstb1002dxv5t1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nstb1002dxv5t1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA, 200mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 80 @ 5mA, 10V / 100 @ 1mA, 10V
- **Frequency:** 250MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Power:** 500mW
- **Resistor:** 47kΩ
- **Supplier Device Package:** SOT-553
- **Transistor Type:** 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 250mV @ 300µA, 10mA / 400mV @ 5mA, 50mA
- **Voltage:** 50V, 40V