# NSS60201SMTTBG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSS60201SMTTBG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nss60201smttbg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nss60201smttbg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 150 @ 100mA, 2V
- **Frequency:** 180MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1.8 W
- **Supplier Device Package:** 6-WDFN (2x2)
- **Transistor Type:** NPN
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 250mV @ 200mA, 2A
- **Voltage:** 60 V