# NSS60101DMR6T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSS60101DMR6T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nss60101dmr6t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nss60101dmr6t1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100nA (ICBO)
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 250 @ 100mA, 5V
- **Frequency:** 200MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 400mW
- **Supplier Device Package:** SC-74
- **Transistor Type:** 2 NPN (Dual)
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 250mV @ 50mA, 1A
- **Voltage:** 60V