# NSS35200MR6T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSS35200MR6T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nss35200mr6t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nss35200mr6t1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 100 @ 1.5A, 1.5V
- **Frequency:** 100MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 625 mW
- **Supplier Device Package:** 6-TSOP
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 310mV @ 20mA, 2A
- **Voltage:** 35 V