# NSS35200CF8T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSS35200CF8T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nss35200cf8t1g-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nss35200cf8t1g-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 100 @ 1.5A, 2V
- **Frequency:** 100MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 635 mW
- **Supplier Device Package:** ChipFET
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 300mV @ 20mA, 2A
- **Voltage:** 35 V