Part Number: NSS1C200MZ4T1G Manufacturer: On Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - Bipolar (BJT) - Single Product URL: https://distyparts.com/product/nss1c200mz4t1g RFQ URL: https://distyparts.com/product/nss1c200mz4t1g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/NS/S1/C2/NSS1C200MZ4T1GOSDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/58/81/8058817-497-5506-ND.jpg Summary: NSS1C200MZ4T1G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by On Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: NSS1C200MZ4T1G is a transistors - bipolar (bjt) - single from On Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 2 A DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 120 @ 500mA, 2V Frequency: 120MHz Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power: 800 mW Supplier Device Package: SOT-223 (TO-261) Transistor Type: PNP Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 220mV @ 200mA, 2A Voltage: 100 V Distributor Offers: 1. Flip Electronics | Stock: 32000 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 32000 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/on-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-bipolar-bjt-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/nss1c200mz4t1g