# NSS1C200MZ4T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSS1C200MZ4T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nss1c200mz4t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nss1c200mz4t1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/58/81/8058817-497-5506-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 120 @ 500mA, 2V
- **Frequency:** 120MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 800 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-223 (TO-261)
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 220mV @ 200mA, 2A
- **Voltage:** 100 V