# NSR050A0X432Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSR050A0X432Z
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nsr050a0x432z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nsr050a0x432z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/60/12106085-555-1139-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 50A
- **Efficiency:** 87.1%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 1.45" L x 0.79" W x 1.10" H (36.8mm x 20.1mm x 27.9mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 5V